Atrakcje Turystyczne

Podziel się

W Lublinie znajdziemy wiele miejsc, które były świadkami jego 700 letniej tradycji. Przepiękne Stare Miasto, Zamek Lubelski czy Wieża Trynitarska to obowiązkowe punkty na historycznej mapie miasta. Sprawdźcie co jeszcze warto zwiedzić w Lublinie.

Zamek Lubelski

Na zamku znajduje się romańska wieża obronna, nazywana „donżonem”. Na szczycie wieży - taras widokowy, z którego roztacza się wspaniały panorama Starego Miast i okolicy. Zabudowania zamkowe są siedzibą Muzeum Lubelskiego, którego zbiory zgromadzono w kilku działach, m.in.: archeologicznym, numizmatycznym, militariów czy etnograficznym. W galerii malarstwa eksponowany jest słynny obraz Jana Matejki "Unia Lubelska", a także cenne płótna twórców polskich i zagranicznych. Również na Zamku znajduje się słynna Kaplica Świętej Trójcy z pięknymi bizantyjskimi malowidłami.
www.muzeumlubelskie.pl

Stare Miasto

Znajdziemy tu między innymi Bramę Krakowską, w której znajduje się Muzeum Historii Miasta Lublina oraz Bramę Grodzką, w której siedzibę ma Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, w którym możemy podziwiać wystawy o codziennym życiu przedwojennego Lublina. Kolejną atrakcją jest rynek z licznymi zabytkowymi kamienicami. Stare Miasto to także plac po Farze, na którym zrekonstruowano fundamenty oraz makietę kościoła pw. św. Michała, z placu mamy piękny widok na Podwale, Podzamcze i Zamek Lubelski. Centralny punkt starówki stanowi Trybunał Koronny, który niegdyś pełnił funkcje ratusza. Stare Miasto to serce Lublina z bogata bazą gastronomiczną i licznymi atrakcjami.

Wieża Trynitarska

We wnętrzu mieści się interesujące Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Sakralnej, gromadzące kolekcję rzeźby sakralnej, obrazów oraz wiele innych ciekawych eksponatów. Na wysokości 40 metrów znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Lublina. Aby się tam dostać trzeba pokonać kilka poziomów i aż 207 schodów. Neogotycka wieża ma wysokość około 60 metrów,  posiada czworoboczny korpus i ośmioboczną nadbudowę zwieńczoną stożkowym dachem krytym blachą. Wieża posiada dwie tak samo opracowane elewacje od strony Starego Miasta i placu Katedralnego.

Lubelska Trasa Podziemna

Biegnąca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta trasa turystyczna o długości niemal 300 metrów. Trasa powstała w wyniku połączenia kilkunastu z licznych staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w., czyli stulecia największej świetności Lublina. Podczas zwiedzania Lubelskiej Trasy Podziemnej możemy usłyszeć legendę o „Czarciej Łapie”. Atrakcją jest ruchoma makieta przedstawiająca historię Wielkiego Pożaru Lublina z 1719 r.
www.teatrnn.pl/podziemia/

Podziemia Browaru Perła

Browar Perła to zabytek lubelskiego przemysłu – zmodernizowany dawny klasztor i kościół oo. reformatów, w którym w latach 1846 – 2001 produkowano piwo. W 2014 roku chcąc tchnąć nowe życie w pomieszczenia poprodukcyjne, udostępniono do zwiedzania Podziemia.
www.perla.pl/podziemiabrowaru/

Państwowe Muzeum na Majdanku

Muzeum martyrologiczne powstałe w 1944 r. na terenie dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Lublin. Wśród najważniejszych jego zabytków jest częściowo zachowana część gospodarcza, III pole obozu więźniarskiego, budynki łaźni wraz z komorami gazowymi a także budynki "nowego" i "starego" krematorium. Teren miejsca pamięci obejmuje także kompleks Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku autorstwa Wiktora Tołkina.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Spacerując po urzekającym terenie Skansenu, trudno oprzeć się wrażeniu, że przenieśliśmy się w czasie. Odnajdziemy tu m.in. wiernie odtworzone zagrody, drewniany kościół i cerkiew czy wiatrak typu koźlak. Ekspozycja skansenu jest podzielona na siedem sektorów regionalnych i tematycznych - Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie i Polesie Lubelskie, Nadbuże oraz sektor dworski i miasteczkowy. Muzeum organizuje wydarzenia związane z kulturą ludową, takie jak m.in. Lubelskie Święto Chleba, czy Kiermasz Ziołowo-Miodowy. 
www.skansen.lublin.pl